Blog

How to Choose Best User Interface Design Web Application

Old is gold and this is proved by the user interface designs. Things are gain getting simpler – Google and Microsoft are the big examples. Reflexive symbols are supplanted by easier one-color variants or content based catches, rich slopes with straightforward strong shade mixes.

Read more

Tactics to Double Your Social Media Followers

The incredible rise of social media has transformed this booming part of the digital realm into a potent marketing tool. An engaged following is a foundation upon which one can establish a strong online presence and boost the visibility. But, making an impact with your messages is not a walk in the digital park. You have to find out what works in terms of gaining a massive following.

Read more

Why Should I Bother Learning a Mobil Language?

Mobile app development is quickly becoming a central pillar of modern business. Mobile apps allow businesses to reach out to consumers and clients in ways formerly not experienced prior to the mobile revolution.

Read more

Android işletim sistemi kullanıcılari dikkat !

Android işletim sistemine sahip kullanıcılar bu müzik dosyasına dikkat edin. Cihazlardaki güvenlik açıklığı nedeniyle bir mp3 dosyasının açılması cihazın kötüye kullanılmasına yol açabilir. 2008’de çıkan 1.0 versiyonundan 5.0 ve üstüne kadar olan bütün cihazları etkileyebilecek bir güvenlik açığının bulunduğu Zimperium zLabs tarafından tespit edildi.

Read more

İyi Tasarlanmış Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

İnternet teknolojisinin çok yaygın kullanılmaya başlandığı günümüzde, adına duyurmaya çalışan kurumların yapması gereken ilk şey doğru analizler ve web tasarımı ile oluşturulmuş web siteleri olmaktadır. İnternet kullanıcılarına günün her saati hizmet veren web sitelerinin kurumlarının amaçları ve hizmetleri doğrultusunda tasarlanmış olması gerekmektedir.

Read more